Čo robiť, keď sa ocitnete v detektívke

detektivMinule som písala o tom, aké výhody majú hrdinky romantických románov (článok tu), a chcela som v tom pokračovať aj v iných žánroch. Potom som bohužiaľ zistila, že to nepôjde: hrdinovia tam nemajú výhody buď žiadne, alebo veľmi diskutabilné (príklad: horor – zomriete veľmi neobvyklou smrťou). No napriek tomu nejaké zaužívané pravidlá, ktoré spisovatelia dodržiavajú, predsa len existujú všade. Preto prinášam pre zmenu dobré rady čo robiť, keby ste sa náhodou ocitli… napríklad v detektívke. 🙂

1. Zistite, ako vyzeráte

Ak ste sa ocitli v tele postaršej slečny, prípadne detektíva v tvídovom obleku s fajkou v ústach, zrejme vám je jasné, že sa máte sústrediť na detaily, pretože aj tá najmenšia maličkosť vedie k správnej dedukcii a chyteniu vraha. Ak ste zarastený detektív v baloňáku a klobúku, cítite sa trochu čiernobielo a vaša kancelária vyzerá, že má najlepšie časy za sebou, v najbližšej dobe očakávajte príchod krásnej dámy s veľkými problémami. Ak máte chlpaté predné nohy a pred sebou žemľu so salámom, ste komisár Rex a odteraz budete už len sledovať pachovú stopu.

komisár Rex

2. Zistite, kde ste

Z neznámeho dôvodu funguje pravidlo, že čím severnejšie sa ocitnete, tým drsnejšie, krvavejšie a ponurejšie vyšetrovanie vás očakáva. Takže len čo zistíte, že vašou novou domovinou je Nórsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, prípadne Island, pripravte sa na príval krvi (a kúpte si niekde antidepresíva).

mapa

3. Skontrolujte zásoby alkoholu

Detektívi proste majú sklony k alkoholizmu. To je nepísané pravidlo, ktoré množstvo spisovateľov poctivo dodržiava. Zistite množstvo prázdnych fľašiek vo vašom byte/kancelárii a pripravte sa na to, že dostanete neodolateľnú chuť na whisky. Ak ste na severe a zároveň obklopení fľaškami, vráťte zakúpené antidepresíva naspäť do lekárne – máte vyšetrovať a nie sa totálne odrovnať!

beer

4. Preklepnite šéfa a najsympatickejšieho podozrivého

Človek, ktorý na vás pôsobí najsympatickejším dojmom, prípadne by ste s ním chceli ísť do postele, je pravdepodobne váš hľadaný zločinec. Kto by sa inak o vás tak intenzívne zaujímal, že? A mimochodom, váš šéf je pravdepodobne hlavou mafiánskej organizácie, berie úplatky, alebo vám z iného dôvodu bude brániť vo vyšetrovaní. Zamerajte sa naňho hneď na začiatku a odstránite polovičku problémov.

mafia

5. Pripravte sa na to, že prvé získané indície vás zavedú nesprávnym smerom

Tak to proste býva, kámo. V podstate všetko, čo zistíte na začiatku, môžete okamžite zabudnúť a začať znovu.

this way

6. Vaše vyšetrovanie bude dlhé, temné a zamotané

Hlavne, ak ste na tom spomínanom severe. Niečo také ako jednoduchá vražda z vášne v skutočnosti neexistuje.

otisky

7. Pravdepodobne prípad vyriešite, ale…

Veru tak, napriek alkoholizmu, snahe vraha zviesť vás na nesprávnu stopu a problémom, ktoré vám robí šéf pri vyšetrovaní, nakoniec vraha odhalíte. Ale veľkú radosť z toho mať nebudete. Buď zomrie príliš veľa ľudí na to, aby ste výsledok svojej práce mohli brať pozitívne, alebo to všetko bude až tak zamotané, že vrah nakoniec zostane nepotrestaný.

vyšetrovanie

8. Niekoho vám zabijú

Tak to proste v detektívkach chodí, pracovať na polícii je riziková záležitosť. Parťáka, ženu, niekoho z rodiny, psa… Alebo parťáka aj ženu aj niekoho z rodiny aj psa. Najlepšie naraz. Tesne pred ukončením vyšetrovania. Aby ste mohli mať v ďalšom príbehu dôvod na ten alkohol.

crime

Ja viem, ja viem, nepôsobí to príliš optimisticky, ale čo ja za to môžem? No ale aby ste nepovedali, mám tu ešte jedno pravidlo, o niečo veselšie.

9. Nebude chýbať veselý prvok

Jeden z vašich spolupracovníkov bude veselá kopa a jeho hlášky vám aj celému oddeleniu vždy zdvihnú náladu. Prípadne budú dvaja a náladu bude všetkým zdvíhať ich večné doberanie sa.

Monsters

To už je lepšie, nie? Nie? Ja som vám hovorila, že v iných žánroch nemajú takmer žiadne výhody! V každom prípade, tieto základné pravidlá by vám mali zaručiť, že sa rýchlo zorientujete takmer v každej detektívke, v ktorej by ste sa mohli ocitnúť. Takže vyšetrovaniu a detektívkam zdar a nabudúce sa uvidíme trebárs pri historických románoch.

Reklamy

12 thoughts on “Čo robiť, keď sa ocitnete v detektívke

  1. Třetí a osmý bod je naprostou rutinou v detektivkách :D. Akorát v mých detektivkách většinou detektivové špatně spí :D. Nevím pro, ale vypadá to potom velice zvláštně 😀 Ale jinak skvělý článek 🙂

    • Ďakujem, som rada, že si sa pobavila 🙂 Vidíš, moji všetci iba chlastali, ale spali celkom dobre, musím si rozšíriť obzory 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s