Knihy, ktoré by som vyniesla z horiaceho domu # 3

Aj ja tebaZdá sa, že knihy Maxima E. Matkina čitatelia považujú buď: za a) za plytké, prvoplánovo sexuálne a hlúpe, alebo za b) za dobre napísané, humorné a múdre. Ja patrím do skupiny b. 🙂 Napriek tomu mám od Matkina len tri z jeho deviatich kníh: Mužské interiéry, Aj ja teba a Nie na ústa.

Maxim E. Matkin je na Slovensku pomerne známa osoba aj napriek tomu, že nikto vlastne nevie, kto to je. 🙂 Knihy píše a v internetovej poradni radí pod pseudonymom. Jeho romány sú vtipné, sú múdre a pôsobia tak verne, ako keby ich Matkin písal sám o sebe. Alebo o vás.

DSC_5004
Čo sú knihy vlastne zač

Matkin vo svojich knihách píše o vzťahoch, láske, priateľstve, o osamelosti. O živote, o našich malých súkromných vesmíroch. O manželoch a manželkách, milencoch a milenkách, rodičoch a deťoch – niekedy neuveriteľne vtipne, inokedy smutne, a najlepší je vtedy, keď sa mu obidva pocity podarí zmiešať. Na román Nie na ústa som písala recenziu (nájdete ju tu), takže si môžete prečítať, o čom to teda presne je. Ostatné knihy sa líšia príbehom, ale v podstate Matkin stále píše o tom istom: o hľadaní šťastia a lásky, a snáď aj o ich nachádzaní.

DSC_5005
Prečo ich mám tak rada

Mám rada, keď ma kniha na malom priestore dokáže pobaviť, dojať, aj poskytnúť trochu sebareflexie. To presne Matkinove knihy spĺňajú. Ale hlavne je to asi jeho štýl, ktorý ma dostáva. Píše úsporne, bez veľkých slov, ale napriek tomu dokáže všetky pocity perfektne sprostredkovať, naformulovať vety, na ktoré budete ešte dlho myslieť. Napíše obyčajnú situáciu a na nej ukáže všetky sklamania, túžby a nádeje jedného života. Dokážem z jeho kníh spamäti citovať, vidím jednotlivé scény, pamätám si vtipy, a napriek tomu sa na nich pri opätovnom čítaní zasa smejem. Znovu a znovu sa dojímam a je mi jedno, ako často som tie príbehy čítala. Niekedy sa v knihách spoznávam už pri čítaní, inokedy si spätne spomeniem na nejakú scénu a hovorím si – aha, tak takéto to bolo. Matkin je ironický, sarkastický, vtipný aj smutný, a hoci sa knihy nekončia vždy úplne šťastne (toto naozaj nie je červená knižnica), vždy sú dostatočne optimistické na to, aby človek nedostal depresie. Píše o láske a sexe vážne aj nevážne a ja jeho knihy milujem. Teda, aby som bola úprimná, táto zamilovanosť sa týka len dvoch kníh: Nie na ústa a Mužské interiéry. Kniha Aj ja teba sa mi páčila, ale  nevyvolala takú búrlivú citovú reakciu. Ale nenechám ju zhorieť nielen preto, že ostatné dve knihy by sa mohli cítiť dotknuté, ale aj pre krásnu obálku. 🙂 Práve obálky troch kníh, ktoré od Matkina vlastním, patria totiž medzi tie najkrajšie, ktoré vydavateľstvo Slovart pre jeho romány vytvorilo. Veď sa pozrite na Databázu kníh a uvidíte. A okrem toho, možno zamilovanosť do Aj ja teba ešte len príde – niekedy stačí len jedno ďalšie prečítanie. Alebo ešte trochu dospieť. 🙂

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s