Jeseň s Davidom Mitchellom – Kto je vlastne ten David Mitchell?

japanese autumnZaujíma vás, kto je vlastne ten David Mitchell? Je to výborný spisovateľ, ktorého kniha Atlas mraků bola predlohou úspešného filmu. Zberateľ nominácií na rozličné literárne ceny, ale najmä zaujímavý človek, ktorého životný príbeh by vydal na román.

.

Tento sympatický Angličan sa narodil v roku 1965 v Southporte na západnom pobreží Anglicka. V mladosti bojoval s rečovou chybou – koktaním. Dospievať a koktať, to muselo byť naozaj peklo. Mitchell však aj z tejto zrejme nie príliš príjemnej skúsenosti vyťažil výbornú zápletku pre svoj vynikajúci román Třináct měsíců. Vyštudoval krásny, ale pomerne nepraktický odbor: anglickú a americkú literatúru na University of Kent. Po získaní diplomu z literárnej komparatistiky mal problémy nájsť si prácu, a tak odišiel do Japonska, kde v Hirošime osem rokov vyučoval študentov angličtinu. Pobyt v tejto kultúrne úplne odlišnej krajine nezostal pre Mitchella bez následkov. Napísal o ňom do eseje Japonsko a moje písanie:

“Od detstva som chcel byť spisovateľom, ale kým som v roku 1994 prišiel žiť do Japonska, príliš ľahko som sa nechával rozptýliť od toho, aby som pre to niečo urobil. Pravdepodobne by som sa stal spisovateľom, nech by som žil kdekoľvek, ale bol by som rovnakým spisovateľom, ak by som strávil posledných šesť rokov v Londýne, alebo Kapskom Meste, v Mose Jaw, na vrtnej plošine alebo v cirkuse? Toto je moja odpoveď sebe samému.”

Neviem, akým spisovateľom by Mitchell bol, keby žil na vrtnej plošine, ale myslím si, že s vplyvom Japonska na svoj život môže byť spokojný. Práve tu napísal svoju oceňovanú prvotinu Hybatelé, práve tu načerpal inšpiráciu pre svoje „japonské“ romány sencislo9 a Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta, tu sa zoznámil so svojou manželkou Keiko Jošida. Aby mal dostatok času na písanie a zároveň na rodinu, presťahovali sa do finančne menej náročného Írska. Momentálne žije s manželkou a dvoma deťmi v malej dedinke Ardfield, kde sa okrem písania románov venuje aj tvorbe operných libriet na tému reinkarnácie. Táto kombinácia znie natoľko bizarne, že mám chuť si Sunken Garden (tak sa druhá opera volá) okamžite pozrieť. Kto by mal tiež záujem, má možnosť v marci 2015 v Opera de Lyon, kde bude mať po predchádzajúcich vystúpeniach v Londýne, na Holland festival a v Toronte poslednú zastávku.

Spolu s manželkou Mitchell preložil z japončiny do angličtiny knihu The reason I jump: The Inner Voice of a Thirteen-Year-Old Boy with Autism (Dôvod prečo skáčem: Vnútorný hlas trinásťročného autistického chlapca). Podľa vlastných slov sa do prekladu pustil preto, že vďaka tejto knihe mal možnosť po prvý krát nahliadnuť do toho, čo sa deje v hlave jeho vlastného autistického dieťaťa, a chcel tento zážitok sprostredkovať aj ostatným.

David Mitchell bol v roku 2003 vybraný ako jeden z najlepších mladých britských spisovateľov literárneho časopisu Granta. Granta tento zoznam zostavuje každých desať rokov a v ich výbere sa objavuje veľké množstvo budúcich držiteľov rozličných ocenení, takže ocitnúť sa v ňom je celkom terno. V roku 2007 ho časopis Times zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí na svete. Zaujímavý človek, čo poviete?

Na Mitchellove romány sa bližšie pozrieme v ďalšom článku, tu vás len navnadím ich zoznamom – a tiež zoznamom nominácií na ceny. 🙂

Hybatelé (Ghostwritten) – John Llewellyn Rhys Prize za najlepšiu knihu autora do 35 rokov, nominovaná na Guardian First Book Award.

sencislo9 (number9dream) – nominovaná na Man Booker Prize v roku 2001 a na James Tait Black Memorial Prize.

Atlas mraků (Cloud Atlas) – nominovaná na Man Booker Prize v roku 2004.

Třináct měsíců (Black Swan Green) – nominovaná na Man Booker Prize v roku 2006.

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta (Thousand autumns of Jacob de Zoet) – nominovaná na Man Booker Prize v roku 2010.

The Bone Clocks – nominovaná na Man Booker Prize v roku 2014.

Dúfam, že za ďalší román už Mitchell tú Man Booker Prize dostane, čakanie musí byť frustrujúce. 🙂

.


 

Zdroj informácií: wikipedia.org, goodreads.com, themanbookerprize.com, doslov knihy Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta.

Reklamy

2 thoughts on “Jeseň s Davidom Mitchellom – Kto je vlastne ten David Mitchell?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s