Jeseň s Davidom Mitchellom: David Mitchell a jeho knihy

japanese autumnKeď sa píše o Davidovi Mitchellovi, väčšinou sa používa slovo „postmoderný“ a vyzdvihuje sa jeho neobvyklá kompozícia. Pre mňa má „postmoderný“ aj vedľajší význam: viac formy ako obsahu. Som rada, že Mitchellove romány ma presvedčili, že to vždy neplatí. Jeho príbehy sú silné a zaujímavé a je jedno, či ide o historický román, alebo postapokalyptickú dystopiu. Dokáže vás rozosmiať aj dojať, niekedy dokonca aj v jednej vete naraz. Patrí medzi niekoľko málo spisovateľov, ktorým sa ma pri čítaní podarilo rozplakať – nie síce veľmi, ale aj pár sĺz sa počíta (neplakala som ani pri dojákoch od Greena). Zároveň má výborný zmysel pre humor a nebojí sa ho použiť. Jeho romány možno majú trošku zložitejšiu stavbu, ak sa tým však nedáte odradiť, dostanete za odmenu perfektné príbehy, ktoré sú nielen zaujímavé, ale majú aj myšlienku. Drobným bonusom pre fajnšmekrov je skutočnosť, že Mitchellove romány sú vždy trochu poprepájané. Buď miestami, kde sa odohrávajú, alebo postavami, ktoré sa vyskytnú (prípadne len mihnú) vo viacerých dielach. Je to veľmi zaujímavé a vytvára to pocit, ako keby písal skutočné príbehy zo skutočného sveta, nie iba výplody vlastnej fantázie.

Tak a teraz sa spolu pozrime na jeho knihy:

Hybatelé (Ghostwritten)

Nadšene prijatá prvotina je vlastne súbor deviatich mierne fantasmagorických poviedok. Odohrávajú sa v rozličných častiach sveta od Tokia cez Londýn až po New York. Stretnete sa v nich s mongolským obchodníkom, petrohradským zlodejom, mladou zneužívanou Číňankou či sklamaným írskym vedcom, alebo budete s atentátnikom v japonskom metre prežívať jeho pocity po útoku. Poviedky na seba takmer nepostrehnuteľne nadväzujú, prekrývajú sa a až na konci sa spoja do jedného logického celku.

Hrozne rada by som vám túto knihu odporúčala z vlastnej skúsenosti, ale bohužiaľ, nejde to. Nepodarilo sa mi ju totiž zohnať a prečítať. V antikvariátoch nie je, v našej knižnici nie je… Takže ak máte viac šťastia ako ja, určite si ju požičajte a prečítajte, podľa reakcií na Databáze kníh je to pecka. Mne nezostáva nič iné, iba čakať, či sa náhodou nechystá dotlač.

Sencislo9 (Number9dream)

Románová pocta Harukimu Murakamimu a Mitchellov prvý japonský román. Eidži Mijaki, chlapec z malého japonského ostrova, prichádza do Tokia, aby našiel svojho nikdy nepoznaného otca. Pri tom sa musí vysporiadať s najrozličnejšími nástrahami: od anonymity veľkomesta, cez žoldnierov Jakuzy až po desivú potopu – ale najmä s nástrahami vlastnej fantázie. Pokiaľ totiž Eidži práve nepátra po svojom otcovi, neuteká pred gangstrami alebo nečíta denníky svojho prastrýka, podlieha dennému sneniu. Vo svojej fantázii môže byť kýmkoľvek: záchrancom krásnej servírky pred strašnou potopou aj hrdinom, ktorý vybojuje súboj s mafiou, a tieto predstavy sa umne preplietajú s Eidžiho hľadaním otca, poznávaním minulosti a hádam aj nachádzaním budúcnosti.

Pre mňa je táto kniha z Mitchellovej tvorby najrozporuplnejšia. Príbeh sám o sebe je ako vždy vynikajúci a perfektne napísaný. To denné snenie, odbočky najrozličnejších žánrov, mi ale trochu prekážalo. Bolo výborne napísané aj vypointované, ale predsa len, bolo toho priveľa – aspoň na môj vkus. Niekomu inému sa ale toto takmer plytvanie fantáziou môže páčiť, takže odporúčam: prečítajte si a zistite, či je sencislo9 kniha pre vás. Ja sama za seba dám Eidžimu určite ešte jednu šancu.

Atlas mraků (Cloud Atlas)

Určite najznámejší Mitchellov román. Sfilmovali ho súrodenci Wachovskí, ktorí majú na svedomí aj veleúspešnú trilógiu Matrix, a Tom Tykwer (Lola beží o život, Parfum, príbeh vraha). Vďaka filmu sa Mitchell dostal do povedomia širšej verejnosti, ktorá by sa o ňom zrejme tak ľahko nedozvedela. Atlas mrakov je román skladajúci sa zo šiestich jemne prepojených poviedok. Zaujímavá je jeho kompozícia – je to takzvaná matriošková stavba. Z každej poviedky si najskôr prečítate len prvú polovicu, po ktorej vždy nasleduje prvá časť ďalšej. Výnimkou je len šiesta poviedka, odohrávajúca sa vo svete po veľkej katastrofe, ktorú ako jedinú si môžete prečítať celú, bez prerušenia. Potom zasa pokračujú poviedky zostupne – dozviete sa dokončenie piatej, štvrtej a tak ďalej. Príbehy sú rozličné, rovnako ako spôsoby rozprávania. Prvá je tichomorský denník amerického advokáta, druhá je príbeh v listoch mladého talentovaného skladateľa, odohrávajúci sa v Belgicku medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Tretia poviedka je detektívka o mladej reportérke Luise Reyovej, ktorá pátra po tom, aké nebezpečné tajomstvo skrýva atómová elektráreň v 70-tych rokoch 20. storočia. Vo štvrtej sa vydavateľ kníh pokúša uniknúť pred veriteľmi a uviazne v domove dôchodcov, ktorý sa nakoniec ukáže byť horším, ako očakávaná nakladačka. Piata je záznam rozhovoru s geneticky modifikovanou jedlonosičkou Sonmi zo (snáď) vzdialenej budúcnosti. Šiesta a posledná je rozprávanie mladého divocha, ktorý prežíva medzi poslednými iskierkami civilizácie vo svete po Páde.

Všetky poviedky fungujú aj samostatne, ale spolu tvoria výnimočné dielo. Mitchell ich neprepája na prvý pohľad jednoznačne, ale je to tam: spojenie predmetmi, znamienkom v tvare kométy, ale hlavne spoločnou myšlienkou o slobode. Atlas mrakov je jedna z tých kníh, kde chápete, čo vám chcel autor povedať, ale je ťažké to formulovať do slov, pretože sa zdajú byť pre tú veľkú myšlienku jednoducho nedostatočné. Okrem toho je to ale hlavne skvelá zábava, lebo Mitchell proste vie písať a zvláda brilantne všetky žánre od detektívky cez grotesku až po dychberúcu dystopiu. Výborná kniha, ktorú by som odporúčala naozaj každému, lebo každý si v nej – podľa mňa – nájde svoju obľúbenú časť. Len upozornenie, Tichomorský denník na začiatku je trošku ťažkopádnejší, nedajte sa odradiť. 🙂

Třináct měsíců/Třináctý měsíc (Black Swan Green)

Perfektný príbeh o trinásťročnom Jasonovi, ktorý dospieva v malom anglickom zapadákove Black Swan Green. Príbeh o dospievaní, vyrovnávaní sa so sebou samým aj so svetom okolo. Vynikajúca kniha, ktorá má podľa mňa šancu zaujať úplne každého – už len preto, že všetci sme raz mali trinásť rokov. 🙂 Vtipná, múdra aj dojímavá, skrátka moja srdcová záležitosť. Viac nájdete v tejto recenzii: Skvelý príbeh o dospievaní v Anglicku.

.

.

.

,

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta (Thousand autumns of Jacob de Zoet)

Z Anglicka osemdesiatych rokov sa Mitchell presunul do Japonska v roku 1799, a zasa to bol zásah do čierneho. Príbeh holandského úradníka Jacoba de Zoeta, ktorý prišiel do uzavretého Japonska pôvodne len na pár rokov, ale jeho život potom nabral nečakaný smer, vás pobaví, poučí aj prinúti napätím nedýchať. Román súperí v mojom súkromnom rebríčku o prvé miesto – spolu s ostatnými Mitchellovými knihami. Určite stojí za prečítanie, ako zistíte v chystanej recenzii. 🙂

.

.

.

The Bone Clocks

Najnovší Mitchellov román, ktorý vyšiel na jeseň v Anglicku. Čo sa o ňom dozviete v oficiálnej anotácii:

Po trpkej hádke s matkou pätnásťročná Holly Sykes zabuchne dvere za svojím starým životom. Ale Holly nie je typická tínedžerská útekárka; citlivé dieťa, kontaktované zvláštnymi hlasmi, ktoré samo pozná len ako „ľudí z rádia“, doslova priťahuje rozličné psychické fenomény. Ako putuje ďalej anglickou krajinou, vízie a zvláštne náhody menia jej vnímanie reality, až kým nezíska nádych nočnej mory, ktorá sa stala skutočnosťou.

Holly totiž upútala pozornosť kliky nebezpečných mystikov – a ich nepriateľov. Ale tento stratený víkend je iba predohrou k jej šokujúcemu zmiznutiu, ktoré natrvalo poznačí celú Hollyinu rodinu. Toto nevyriešené tajomstvo rezonuje všetkými dekádami Hollyinho života a ovplyvňuje všetkých, ktorých Holly miluje – dokonca aj tých, ktorí sa ešte nenarodili…

Zdá sa, že Mitchell sa v tejto knihe drží osvedčeného konceptu a prevedie nás spolu s Holly rozličnými obdobiami a miestami. Zo stredovekých švajčiarskych Álp sa dostaneme do austrálskej buše devätnásteho storočia, z hotelu v Šanghaji na Manthattan blízkej budúcnosti. V spojení s Mitchellovým rozprávačským umom to môže byť vynikajúca jazda a ja sa už teraz teším na chvíľu, kedy sa mi kniha dostane do rúk.

Tak čo, vybrali by ste si? Nabudúce sa pozrieme bližšie na Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta.

Anotácie pochádzajú z www.databazeknih.cz a goodreads.com

2 thoughts on “Jeseň s Davidom Mitchellom: David Mitchell a jeho knihy

  1. Knihu Třináct měsíců jsem dostala na Vánoce a moc se na ni těším :). A Atlas mraků mám taky doma, jen se k němu nemůžu dostat. A doufám, že se The Bone Clock co nejdříve přeloží!

    • Tiež dúfam, že The Bone Clock preložia čo najskôr, tá téma vyzerá úžasne. A keby Mladá fronta čírou náhodou chcela znovu vydať Hybatele, tiež by som sa nehnevala. 🙂 Obe knihy, ktoré na teba čakajä, sú úžasné, želám príjemné čitateľské zážitky. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s