Praktické výhody papierových kníh, o ktorých sa e-knihám môže iba snívať

Books vs E-books March 14th, 1030am TranzacVždy, keď som sa v poslednej dobe bavila s ľuďmi, prípadne čítala články na tému e-knihy vs. papierové knihy, skončilo to nejako takto: e-knihy sú praktickejšie na cesty a lacnejšie, ale papierové sú zasa krajšie a môžeš si k nim privoňať, a skrátka, nič sa nevyrovná pocitu držať v ruke skutočnú knihu. Čo je síce pravda, ale tak nejako to stavia papierové knihy do pozície tých nepraktických nafrnených krások, ktoré sú dobré iba na to, aby dekoratívne vyzerali v polici, oprašovali ste na nich prach a občas si k nim privoňali. A tak som si povedala: Dosť! a rozhodla sa spísať niekoľko praktických vlastností papierových kníh. Veď čo vám spoľahlivo pomôže zlikvidovať poriadneho statného pavúka? Vaša čítačka to určite nebude, ale na papierovú knihu sa môžete spoľahnúť.

Papierové knihy nepotrebujú elektrinu

Možno sa vám zdá v našej modernej dobe táto vlastnosť ako nedôležitá, ale uvidíte, ako oceníte starú dobrú papierovú knihu v prípade, že si na dvojtýždňovú dovolenku zabudnete pribaliť nabíjačku. A keď príde ten toľko obávaný totálny výpadok elektrickej energie, celý svet upadne do zmaru a chaosu a civilizácia sa rozpadne, môže vás aspoň hriať vedomie, že popri boji o prežitie si bez problémov prečítate svoje obľúbené romány. Mimochodom, knihy Atlas húb, Pečenie chleba pre začiatočníkov a Ako opraviť generátor v troch jednoduchých krokoch takisto odporúčam mať v papierovej forme.

+/ pedalfar: forever free. (via sarah joann)

Prezradia niečo o charaktere

Aj vy to máte tak, že keď k niekomu prídete na návštevu, automaticky si prezriete jeho knižnicu? Či už nemá knihy žiadne, prípadne má plné police severských detektívok, románov červenej knižnice alebo náučnej literatúry, vždy vám to o majiteľovi kníh niečo prezradí. Rovnako sa tak prirodzene a nenásilne nájde spoločná téma na rozhovor. Naproti tomu otázka: „Môžem si požičať tvoju čítačku, rád by som ťa trochu poznal,“ má v sebe ľahký nádych úchylnosti.

Seeing someone reading a book you love is seeing a book recommend a person http://www.janetcampbell.ca/

Čítanie papierových kníh na verejnosti propaguje čítanie

Áno, je pravda, že aj čítaním e-kníh na verejnosti propagujete čítanie. Len je to oveľa ťažšie rozoznať. Čítačka je proste malý tmavý predmet vo vašich rukách, a tak je pre vzdialeného pozorovateľa napríklad v MHD oveľa ťažšie rozoznať, či sa smejete na zábavnom facebookovom statuse, alebo na dobrodružstvách Bábi Zlopočasnej. Zato smiech nad farebnou pratchettovkou, alebo vôbec ochota ťahať so sebou do trolejbusu jednu z papierových kníh ságy Písně ledu a ohně naznačuje, že niečo na tom čítaní bude. (Podstatné je netváriť sa ako pán na obrázku.)

29 People Caught Reading "Fifty Shades Of Grey" In Public  number 19 and 29 killed me,  too funny!

Pomáhajú v boji proti hmyzu

Konkrétne v boji proti pavúkom. A nemyslím tie rozviate dlhonohé drobčeky, ktorým sa u nás odborne hovorievalo „hajzľový pavúk“. Myslím poriadne mäsité potvory, pri pohľade na ktoré je vám okamžite jasné, kde je vaše miesto v potravinovom rebríčku. Ako sa s nimi vysporiadať? Klasický postup – vezmi papierovú vreckovku, vezmi pavúka, spláchni do záchoda – zlyháva, pretože slabšie povahy omdlievajú už pri predstave, že by tú opachu vzali do ruky. Tu našťastie prichádza spoľahlivý pomocník – papierová kniha. Jej hrúbka zamedzuje kontaktu s pavúkom, veľkosť zabezpečí, že len tak ľahko spod nej neutečie, a lesklé papierové obaly sú veľmi dobre umývateľné, takže svojmu knižnému miláčikovi neublížite. Pre citlivé osoby odporúčam ešte obaliť knihu papierovým obrúskom, takže zabezpečíte, že sa knihe pri vašej záchrane pred pavúkom skutočne nič nestane. No povedzte, ktorá čítačka by sa tak obetovala?

Yes, we can do this one for science but since the legs are black and you wouldn't be able to see the writing. We may have to add a pennant and add the facts. hmmmmm.....

Vlastnenie papierových kníh vyvoláva pocity šťastia

A to nielen preto, že – ako sme si už hovorili – papierové knihy sú krajšie a voňajú. Človek je skrátka tvor materialistický, a tak hlavnou výhodou papierových kníh je to, že sú hmotné. Pohľad na zaplnenú policu vzbudzuje väčší pocit uspokojenia, a tak aj štyri nové hmotné knihy vyprodukujú viac endorfínov, ako štyri nové súbory v čítačke. A už som písala, že papierové knihy sú krásne a voňajú? 😀

Amiru stretching on a serious collection of Persian classical literature - Golbarg Bashi

Posledná výhoda pre extrémne situácie

Toto nie je výhoda, ktorú by človek ocenil každý deň, ba dokonca sa môže stať, že ju neocení nikdy. Je to totiž výhoda pre extrémne situácie, ako je zombie apokalypsa, totálny blackout, alebo stratenie sa v lese bez pomoci, tepla a s vybitým telefónom. Papierové knihy sú horľavé. Je mi jasné, že srdce každého knihomoľa by krvácalo, keby malo túto výhodu využiť, ale povedzme si to otvorene – keď na založení ohňa závisí moja ďalšia existencia, ani Harry Potter svojmu osudu neujde. Trochu sporné je využitie tejto výhody v prípade, že jediná kniha, ktorú máte k dispozícii, je Príručka prežitia v divočine. Iba dúfam, že tvorcovia tejto knihy s podobnou situáciou počítali, a pridali niekoľko prázdnych strán vhodných na rozloženie ohňa.

Určite aj sami vidíte, že papierové knihy sú ako praktickí pomocníci nenahraditeľné. A to som tu výhod spísala len šesť a takmer iste ďalšie dôležité zabudla spomenúť. Keď vám v mojom zozname bude nejaká chýbať, napíšte mi ju do komentárov.

Reklamy

3 thoughts on “Praktické výhody papierových kníh, o ktorých sa e-knihám môže iba snívať

  1. super clanok 😀 Ale nesuhlasim s jednou vecou – MOJ Kindle nie je ziadny maly tmavy predmet, je to milacik, ktory by si v pripade potreby poradil aj s pavukom 😉

  2. Já bych byl k čtečkám shovívavější – pavouka by šlo zabít i Kindlem, jen nechápu, proč bych měl pavouky zabíjet 🙂
    O 14 denní dovolené si sice můžu nechat jenom snít, ale kdyby se náhodou poštěstila, tak pokud bych na ní nečetl od rána do večera, pak mi čtečka vydrží i bez nabíjení. Navíc se nabíjí pomocí micro USB kabelu, což je poměrně bežná záležitost a lze ho půjčit téměř kdekoli.
    Já jsem si Kindle pořídil z jednoho prostého důvodu. Mohu na něm číst knížky, které nejsou v ČR fyzicky k dostání.
    Ale jinak souhlasím, že papír je papír.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s