Profesionálni knihomoli: Petra Nečková, propagácia, sociálne siete a blogy, e-marketing

petraAj pre vás je propagovanie kníh práca snov? Pre Petru Nečkovú je to každodenné zamestnanie. Je to totiž práve ona, kto sa stará o to, aby sa v médiách a na sociálnych sietiach hovorilo o skvelých knihách nakladateľstva Host. Ktorú knihu by odporúčala všetkým? Kvôli čomu by vraždila? A aký je jej vzťah ku knihám a jahodám? To sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

separatorI

Pracovať v nakladateľstve – to je zamestnanie snov skoro každého milovníka kníh. Ako sa Vám žije s vedomím, že Vám Vašu prácu závidí minimálne 50% knihomolskej populácie?

Přiznám se, že nad tím při každodenní práci takto nepřemýšlím. Samozřejmě, když mi to někdo – jako teď vy – připomene, nebo si vzpomenu na sebe samu předtím, než jsem v nakladatelství začala pracovat, tak tam ta aura práce snů prostě je. Svoji práci zbožňuju, i když bych všem závidějícím knihomolům ráda řekla, že opravdu jen nesedíme v křesle s knihou a dortem a nefotíme se u toho na Instagram (i když to tak navenek někdy může vypadat).

Čo to presne znamená, mať na starosti propagáciu, sociálne siete a blogy v nakladateľstve?

Z propagace mám na starosti online marketing, takže veškerou komunikaci ohledně inzerce, recenzních výtisků, soutěží na internetových časopisech, magazínech, portálech. K tomu spravuju všechny naše sociální sítě, kam vkládám příspěvky, komentuju, odpovídám na dotazy. Obdobně jako komunikuju s recenzenty a lidmi z webových časopisů, mám na starosti také blogery. To znamená, že s nimi domlouvám recenze, společná čtení, případně jiné akce na konkrétní tituly. Plus ještě koordinuju tvorbu trailerů, připravuju tiskové zprávy a propagační materiály a dávám dohromady ediční plán.

Čo Vás na Vašej práci najviac baví? A čo Vám na nej pripadá najnáročnejšie?

Nejvíc mě určitě baví sociální sítě, to je obrovské pole působnosti, kde se opravdu vyřádím. Nejtěžší na mé práci je nenechat si „ujet vlak“. Na internetu se všechno mění mnohem rychleji než v jiných typech médií a člověk musí být pořád ve střehu, aby mu nějaký nový trend neutekl. A protože jsem markeťák-samouk, pořád se bojím, abych něco neprošvihla.

Knižné blogy teraz zažívajú neuveriteľný rozmach. Ako vidíte ich vplyv na čitatateľov? Je podľa Vás účinnejšia pozitívna recenzia u blogera, alebo reklama v médiách?

Ano, blogů je opravdu neuvěřitelné množství, vyznat se v nich je téměř nemožné. Na druhou stranu, těch blogerů, kterým se daří získávat čtenáře a uchytit se na pomíjivém blogerském výsluní, je vlastně jen pár. Recenze na blogu, který má dobrou čtenost a recenzent je v dané komunitě jakýsi „opinion leader“, pak má velkou váhu a může přimět spoustu lidí, aby si knihu koupili. Obdobně může zafungovat dobře zvolená a umístěná reklama, srovnávat recenze a placenou reklamu se asi úplně dobře nedá, záleží na mnoha okolnostech.

Je niečo, čo Vás na práci v nakladateľstve prekvapilo?

To bylo asi hned zezačátku, když jsem do práce nastoupila. Měla jsem Host ze školy zafixovaný jako nakladatelství, které vydává tu poezii a literárně-vědnou literaturu a je tady už dlouho a všichni k němu mají posvátnou úctu. Úplně si pamatuju, jak jsem se na zkoušku učila, kdy bylo založeno a kdo je šéfredaktor a tak. A pak jsem najednou stála uprostřed toho posvátného místa, mezi těmi lidmi, o kterých jsem se učila. A zjistila jsem, že jsou to úplně normální úžasní lidi, kteří všechno, co dělají, dělají s obrovskou láskou ke knihám, a byla jsem hrozně šťastná, že se můžu stát součástí té skvělé party.

Tady byla Britt-MarieNa ktorú knihu z tých, ktoré pripravujete, sa najviac tešíte?

Škoda, že jsem na otázku neodpovídala o pár dní dřív, to bych řekla jednoznačně Jiskru v popelu. Tu když jsem dočetla, byla jsem tak nadšená, že být o pár let mladší, nestyděla bych se za svou neskrývanou zamilovanost. Jinak se moc těším na novou knihu Fredrika Backmana Tady byla Britt-Marie, já ty jeho knížky zbožňuju a ani tady autor nezklamal, je tam všechno, co jeho čtenáři mají rádi. A z toho, co jsem ještě nestihla přečíst, tak se určitě těším, až se zase budu bát u nového dílu PAXe.

Čo pre Vás znamená čítanie?

Čtení je pro mě jeden z největších celoživotních koníčků, něco, bez čeho si svůj život neumím představit. Po absolvování školy, kam jsem musela načíst kvanta knih na zkoušky, jsem se neskutečně těšila, až si budu moct číst to, co chci, ne to, co musím. Částečně jsem se z toho ale dodnes nevymotala – protože pro velké množství hostovských knih nestíhám číst nic dalšího. Naštěstí mě ale na rozdíl od té povinné četby opravdu baví.

Máte nejaké čitateľské zlozvyky, ktoré by ste boli ochotná prezradiť?

Nevnímám detaily, protože neumím číst pomalu. Jdu po příběhu a dost často mi věci unikají, a tím pádem mi i dost dlouho trvá, než se mi věci propojí. Nedokážu číst jen jednu knihu najednou, mám jich rozečtených několik a pak mě stresuje, že jsem vůbec nepokročila. A nesnáším pravopisné chyby, překlepy a chybějící čárky, za to bych vraždila!

Zmenil sa nejako Váš vzťah ku knihám od tej doby, čo s nimi pracujete?

Neřekla bych. Víc už je mít ráda nemůžu, a že by se mi zprotivily? To ne, když máte něco opravdu rádi, tak je těžké tu lásku změnit. Úplně stejně reagovali známí, když jsem se vrátila z dvouměsíční brigády – sběru jahod, šest dní v týdnu, denně i dvanáct hodin. „Ty už ty jahody nemůžeš ani vidět, co?“ ptali se mě všichni. Ne, denně jsem jich snědla minimálně tři kila, bolela mě z práce záda tak, že jsem si říkala, že už nikdy víc, ale jahody jsem jíst nepřestala.

Každodenne ste v kontakte so samými skvelými románmi. Darí sa Vám čítať aj niečo iné ako knihy od Hosta?

Na tuto otázku už jsem trochu odpověděla, bohužel nic moc dalšího nestíhám, až na výjimky. Snažím se mít načteno co nejvíc našich knih, když se na ně pak čtenáři nebo spolupracovníci ptají, vždycky se mi o knize mluví líp, když ji sama mám přečtenou. Vlastně mi to ani nijak zvlášť nevadí, že čtu jen Hosta, ty knihy mě baví a koneckonců si vybírám hlavně to, co číst chci. Ale doma v knihovničce mám tolik čtenářských restů, že je do důchodu nemůžu stihnout.

Obálka titulu Lovec drakůAké žánre čítate? Máte svojich obľúbených spisovateľov?

Nejsem vyloženě žánrově vyhraněná. Mám ráda romány i povídky, baví mě knihy pro děti, ráda si u knihy odpočinu i se něco dozvím. Dost záleží na tom, na co mám zrovna náladu. Ze spisovatelů mám ráda Milana Kunderu, Khaleda Hosseiniho (kdo nečetl jeho Lovce draků, doporučuju, jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla), z hosťáckých autorů Katku Tučkovou nebo Petera Maye. A mojí absolutně nejoblíbenější spisovatelkou všech dob je Astrid Lindgrenová. Na tu nedám dopustit a nikdy ji v mém knižním srdci nikdo nenahradí.

Je nejaká kniha, ktorá na Vás natoľko zapôsobila, že by ste ju odporúčali na prečítanie každému?

Ano, už zmíněného Lovce draků. Knihu mi před pár lety doporučila kamarádka, já jsem si ji půjčila v knihovně a naprosto fascinovaná ji přečetla. Od té doby ji doporučuju opravdu všem, kdo se mě zeptají na tip. Pokud jako já dáte na doporučení a nepotřebujete o knize předem vědět vůbec nic, věřte mi a Lovce draků si přečtěte. Jsem přesvědčená, že vás kniha zasáhne.

Ďakujem za rozhovor.

separatorI

Petra Nečková vlastnými slovami: Narodila jsem se ve Zlíně a bydlím v Olomouci, kde jsem po studiu české filologie a žurnalistiky na Univerzitě Palackého zůstala bydlet s mým přítelem, dnes už manželem. Čtvrtý rok pracuju v nakladatelství Host, kam jsem se dostala díky šťastné náhodě a literárnímu časopisu Lžička v šuplíku, který jsem tvořila se spolužáky (časopis pokračuje dál, dnes už beze mě). Kromě knih mám ráda lyžování, hokej, čokoládu, Skandinávii a kočky – a z nich nejvíc našeho zrzavého kocoura Čingischána.

Zdroj obrázkov: stránky a facebook nakladateľstva Host a Kosmas.cz, pri kliknutí na obrázok sa dostanete na stránku, z ktorej som čerpala.

10 thoughts on “Profesionálni knihomoli: Petra Nečková, propagácia, sociálne siete a blogy, e-marketing

  • Ďakujem. 🙂 Áno, aj pre mňa je to práca snov, hoci nie preto, že by som si myslela, že iba fotia fotky na instagram. 🙂 Ale pracovať s knihami, propagovať ich, snažiť sa zaujať potenciálnych čitateľov, to znie skvele, aj keď to musí byť dosť náročné.

 1. Velmi povedený rozhovor 🙂 Petra Nečková z něj působí hrozně sympaticky a ještě mi dala tip na knihu, perfektní 🙂

  • Ďakujem, som rada, že sa rozhovor páči. Spoznať trochu sympatických ľudí, ktorí pracujú s knihami, a získať tipy na dobré knihy – to je presne zmysel celého projektu Profesionálni knihomoli:) Je skvelé, že to funguje tak, ako má. 🙂

 2. Fajn príjemný rozhovor.
  A súhlasím s ňou uvádzanou knihou, v SK jazyku Lovec šarkanov. Naozaj úžasná kniha !

 3. Souhlas, Petra vypadá hrozně sympaticky a také patřím k těm, kdo jí její práci v dobrém závidí – i když věřím, že je to někdy pořádná fuška 🙂 A na Britt-Marii se fakt těším! Předchozí dvě autorovy knihy se mi moc líbily. A vůbec mám vážně moc ráda knihy od Hostu 🙂

  • Tiež mám vážne rada knihy od Hostu 🙂 Vždy mám nutkanie nakúpiť minimálne polovicu kníh, ktoré vidím v ich edičnom pláne. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s